top of page
קבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי

תלמידים בשיעור ג'יו-ג'יטסו ברזילאי

איך בוחרים קבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי?

 

ישנם כמה שיקולים מרכזיים בבחירת קבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי.​

הקירבה הגיאוגרפית של אימוני הג'יו-ג'יטסו ברזילאי.

מיקום הקבוצה צריך להיות במקום שנוח להגיע. זה לא חייב להיות קרוב לבית בהכרח- יכול להיות שהקבוצה קרובה למקום העבודה, ואם יש אפשרות להישאר בעבודה ולהגיע ישר לאימון- זה גם טוב.

מנסיון, קבוצת ג'יו-ג'יטסו שנמצאת במקום רחוק, או לא נוח להגעה (מבחינה של תחבורה ציבורית או חנייה)- יהיה מאוד קשה להתמיד באימונים. כמובן שיש יוצאים מהכלל, ושיקולים מיוחדים, אבל לרוב כדאי מאוד להתייחס לקירבה הגיאוגרפית ונוחות ההגעה בבחירת קבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי.

קבוצת הגיל של התלמידים

הגיל הממוצע של התלמידים בקבוצה מאוד משמעותי. ישנם הבדלים תהומיים בין בחור בן 25 שמתאמן בג'יו-ג'יטסו ברזילאי לבין מבוגר בן 45. ההבדלים בין יכולות הגופניות של שני התלמידים היא גדולה מאוד, ועלולה להביא לפציעות. בד"כ אין בעייה בקבוצה מעורבת של תלמידים בגילאים שונים, אבל אם יש 90% מהתלמידים שהם יוצאי צבא, למבוגר מתחיל בן 45 יהיה מאוד קשה להשתלב בקבוצה. 

אופי קבוצת הג'יו-ג'יסטו ברזילאי

מעבר לממוצע גילאי התלמידים, יש חשיבות גם לאופי הקבוצה. יש קבוצות עם אווירה נינוחה, וקבוצות בהן יש דגש על משמעת קפדנית, בסיגנון של אומנויות הלחימה היפניות המסורתיות. זה יכול לבוא לידי ביטוי בדגש על צורת פנייה למורה (סנסיי), או בהכרח לבקש רשות לפני שיוצאים לשתות מים, או דברים שקשורים לרמת התלמידים (חגורות שחורות וכו'). בארץ בד"כ אין דגש רב על ענייני המשמעת, אבל בחו"ל יש קבוצות ג'יו-ג'יטסו ברזילאי בהם מקובל שתלמידים בדרגות נמוכות אינם רשאים אפילו לפנות לדרגות גבוהות מהם בבקשה לערוך קרב, או שאסור להם לסרב לעשות קרב, אם מי שמבקש מהם הוא בעל דרגה גבוהה מהם.

"דגלים אדומים" שכדאי להיזהר מהם

ישנם מה שנקרא "דגלים אדומים" שעלולים להצביע על בעייה בקבוצת הג'יו-גיטסו הברזילאי. 

הנקודה הראשונה היא עניין התשלום.

מקובל מאוד להגיע לשיעור התנסות חינם וללא כל התחייבות. מעבר לכך, לתלמיד חדש שמגיע בפעם הראשונה לשיעור ג'י-ג'יטסו ברזילאי אין שום אפשרות לדעת אם הקבוצה מתאימה לו, או אם בכלל כל עניין הג'יו-ג'יטסו הברזילאי מתאים לו, כך שכדאי, לפחות בהתחלה, לשלם חודש בחודשו- כלומר כל חודש. ישנם מורים שינסו להסביר שכדאי לתלמיד מתחיל להתחייב על 3 חודשים מראש, ולפעמים אפילו על 6 חודשים, בתואנה שאי-אפשר לתפוס מה זה ג'יו-ג'יטסו ברזילאי בחודש אחד בלבד, ועניין התשלום ל-3 חודשים מאפשר לתלמיד להתחייב בצורה טובה ללימודים, ולא להישבר באמצע.

האמת היא שאי-אפשר להבין את הג'יו-ג'יטסו הברזילאי גם אחרי שנתיים, ויש הרבה חגורות שחורות שרק מתחילים להבין את המהות של הג'יו-ג'יטסו הברזילאי, אז כדאי לשים לב לנקודה הזאת.

נקודה שנייה היא המחוייבות לרכוש מוצרים ייחודיים של הקבוצה.

יש קבוצות בהם מתאמנים בחליפת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי (שנקרא גי-Gi), ובחלק מהקבוצות מבקשים לרכוש רק את החליפות המסויימות של הקבוצה- עם הסמלים והלוגו של הקבוצה. יש בזה הגיון, ביצירת אחידות וזהות של הקבוצה, אבל לתלמיד חדש כדאי לחכות קצת עם רכישת חליפות (שהן בד"כ יקרות), וגם ספציפיות, עם לוגו של קבוצה, כך שאפילו אי-אפשר למכור אותן אח"כ כיד שנייה.

נקודה שלישית היא המחוייבות שלא להתאמן במקומות אחרים.

בעבר היה מקובל שלתלמיד בקבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי אסור בתכלית האיסור להתאמן בקבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי אחרת. זה היה קיים בעידן שלפני האינטרנט, כשכל קבוצה הייתה שומרת את הטכניקות "הסודיות" שלה ולא מגלים אותה לאחרים. כיום, אפשר לפתוח יוטיוב ולראות אין ספור טכניקות, ואין כיום טכניקות ג'יו-ג'יטסו ברזילאי "סודיות". 

יחד עם זאת, עדיין מקובל בהרבה מאומנויות הלחימה המסורתיות, גם כיום, לאסור על תלמידים להשתתף בסדנאות או שיעורים של מורים אחרים. הטענה המקובלת היא שזה עלול "לבלבל" את התלמיד, אבל הרבה פעמים זה בא ממקום של אגו או פחד מהמורה לאבד את הסמכות מול התלמיד. זה לא אומר בהכרח שהמורה "רע", רק כדאי לקחת את זה בחשבון, לפני שמתחייבים לקבוצה.

נקודה רביעית היא כבוד והתייחסות של המורה לתלמידים.

לכל קבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי יש את האופי והסגנון שלה- לפי התלמידים, השיטה והמורה. יש קבוצות בהן יש דגש על משמעת קפדנית ואחרות בהן זה יותר רגוע. כל תלמיד, בבואו לקבוצת ג'יו-ג'יטסו ברזילאי חדשה צריך להחליט אם הגישה כלפי התלמידים מתאימה לו. יש אנשים שמוכנים לקבל הערות מעליבות או פוגעניות, או שיצחקו עליהם. צריך לזכור רוב הקבוצות מכבדות את התלמידים ואם במקרה "נפלתם" על קבוצה שלא מתייחסת יפה אליכם, כדאי לחפש אלטרנטיבות.,

לסיכום, רוב קבוצות הג'יו-ג'יטסו הברזילאי הן טובות, והמורים בהם הן בד"כ אנשים עם הרבה נסיון בתחום, אבל תמיד כדאי לשים לב ל"הרגשת הבטן", וללכת עם האימרה ש"אם יש ספק, אז אין ספק". 

לפרטים אודות שיעורי ג'יו-ג'יטסו ברזילאי

 

התקשרו-    0547296988 (שחר)

bottom of page